Или най-кратко казано – термопомпите изчерпват топлината от околната среда: от почвата, от подпочвените води, от въздуха. Според трите източника на топлинна енергия от околната среда: земя, подпочвена вода и въздух, са създадени три вида Термопомпи:
- термопомпи земя-вода ( Геотермални);
- термопомпи вода-вода;
- термопомпи въздух-вода.
Вероятно мнозина ще се запитат, как е възможно да отнемем топлина от по-студено тяло (например от подпочвена вода с температура 12 °С) и да я предадем на по-топло тяло – водата в отоплителната инсталация, нарушавайки естествения природен закон за преминаване на топлината от по-топло към по-студено тяло? За да се случи това, ще трябва да изразходваме електроенергия за задвижване на термопомпата.
Обяснението се състой в това, че за всеки 1 kWh електоренергия, изразходван за задвижване на термопомпата, получаваме от нея 4-5 пъти повече топлинна енергия! Или просто казано – внасяме 1 kWh електроенергия, а получаваме 4-5 kWh топлинна енергия! От тук следва и изводът, колкото по-ефективна е една термопомпа, толкова повече топлинна енергия ще получиме за всеки 1 kWh електроенергия.
Измерването на ефективността на термопомпата в режим на отопление се описва с т.нар. коефициент на трансформация COP (Coefficient Of Performance). Който показва колко топлинна енергия ще получим от термопомпата при разход на 1 kWh електроенергия.
Например: Ако имаме термопомпа с COP = 4.8, това означава, че за 1 kWh електроенергия ще получим от нея 4.8 kWh топлинна енергия. Което е близо 5 пъти повече!
Именно затова термопомпените системи могат да ви спестят над 70% икономия на електроенергия за отопление, в зависимост от използвания вид термопомпа и от вида на отоплителните тела.