В последно време все повече нашумява комбинацията от газов кондензен котел и слънчева система, което в интерес на истината е чудесно нещо. Благодарение на иновативната функция за соларна оптимизация на новите управления се спестяват допълнителни разходи от 15% до 30% за подгряването на битова вода.
Комбинация между Солар и Газов Котел функционира по следния начин: щом котелът и слънчевите колектори заработят, сензорното управление започва да събира емпирични данни за метеорологичното време и местоположението. Сутрин, след като слънцето огрее, управлението разпознава подгряването на колектора и изчислява моментния соларен добив.
Получената стойност се сравнява с вече изчислените предварително емпирични данни. Соларното управление изчислява каква е вероятността, този соларен добив да стигне за подгряването на битовата вода. Ако вероятността за подгяване на битовата вода е достатъчно голяма, управлението позволява температурата в обемния бойлер да падне до 60 градуса, като температурата може да се настрои индивидуално и на по-ниска стойност минимално до 45 градуса или спрямо предпочитанията на домакинството.
Едно от най-енергоефективните системни решения на бъдещето е комбинацията от икономичната кондензна газова техника със слънчевата енергия – защото и двете технологии се радват на челни позиции по отношение на ефективност, икономичност, екологичност и комфорт. Този тип инвестиция в система с възобновяеми източници, каквато е слънчева, Ви дава независимост от растящите цени на горивата и продължава да служи много години, след като се е изплатила. А най-хубавото от всичко е, че тя подпомага работата на газовия котел и по този начин удължава неговия експлоатационен живот.
Има два вида Слънчеви Инсталации: Активни и Пасивни, които могат да се комбинират с Кондензен Газов Котел:
Как работи този тип Соларо-Газова Инсталация?
В момента, в който инсталацията бъде пусната, интелигентното й управление започва да събира емпирични данни за метереологичното време и местоположението и въз основа на тази база изчислява каква е вероятността, колекторите да поемат достатъчно слънчева енергия, така че да не е необходимо доподгряване от друг източник на енергия.
Ако слънчевия сензор изчисли, че вероятността за слънцегреене е достатъчно голяма, за да стигне за подгряването на битовата вода, управлението регулира спрямо това и подтиска доподгряването от котела.
Пасивна соларна оптимизация при системи с подпомагане на отоплението.